14.03.2024

Nowy Napis Co Tydzień #245 / U progu wiosny

Drodzy Czytelnicy!

W jednym ze swoich najsłynniejszych opowiadań Bruno Schulz pisał o historii „pewnej wiosny, wiosny, która była prawdziwsza, bardziej olśniewająca i jaskrawsza od innych wiosen, wiosny, która po prostu wzięła serio swój tekst dosłowny”. W oczekiwaniu na nadejście tej pory roku redakcja i autorzy „Nowego Napisu Co Tydzień” również bardzo serio potraktowali swoje obowiązki – efekty zobaczycie w aktualnym numerze.

W dziale recenzji znajdziecie tekst Macieja Milacha poświęcony powieści Odyseja Barbary Kingsolver, Michał Januszkiewicz przyjrzał się Wierszom o śmierci Jana Brzechwy (pod redakcją Moniki Urbańskiej i Jowity Podwysockiej, a Jarosław Petrowicz wziął na recenzencki warsztat książkę Zielony anioł autorstwa Piotra Szewca. To nie wszystko – Jan Brzozowski omówił nagrodzony Oscarami wstrząsający film Jonathana Glazera Strefa interesów. Natomiast w wideopolecajce Agnieszka Czajkowska rekomenduje tomik poetycki Wojciecha Hassa Otwarte na klucz.

W najnowszym wydaniu tygodnika publikujemy wiele materiałów audio i wideo, w tym dwa filmy dokumentalne – drugą część dokumentu Józefa Śreniowskiego o Ewie Juszko-Pałubskiej oraz produkcję Dziedzictwo. Jerzy Batko, które powstały w ramach cyklu „(Nie)znani Polacy, (nie)znane historie”.

Serdecznie polecamy także nagranie referatu Piotra Persa wygłoszonego na konferencji poświęconej Jerzemu Nowosielskiemu, nagranie wykładu Józefa Marii Ruszara na temat twórczości Zbigniewa Herberta oraz kolejną odsłonę podcastu „Toposu”, w którym Tadeusz Dąbrowski rozmawia z Jackiem Solińskim i Janem Kają. Do odsłuchu poleca się także najnowsza odsłona Nowego Gramofonu.

Tradycyjnie zachęcamy również do darmowego pobrania kolejnej publikacji Instytutu Literatury: monografii „Rzeczy niepokój”. O twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego autorstwa Hanny Kryńskiej.

Życzymy przyjemnej lektury i do zobaczenia wiosną!

Redakcja NNCT

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, U progu wiosny, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 245

Powiązane artykuły

07.03.2024

Nowy Napis Co Tydzień #244 / Instytut Literatury na Poznańskich Targach Książki 2024

Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko na Poznańskich Targach Książki 2024! W dniach 8-10.03.2024 w jednym miejscu znajdziecie cały przekrój wydawców – zarówno największych i znanych, jak i niszowych, publikujących ambitne książki autorów z Polski i zagranicy.

Targi odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich na ulicy Głogowskiej 14: stoisko Instytutu Literatury zostało oznaczone numerem 30 i znajduje się w Pawilonie 7A.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Instytut Literatury na Poznańskich Targach Książki 2024, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 244

Powiązane artykuły

25.01.2024

Nowy Napis Co Tydzień #238 / Trójmorze – czy to pogrzebana wizja? Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim, które odbędzie się 29 stycznia 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 18:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie. W trakcie spotkania prof. Roszkowski będzie promował dwutomowe wydanie swojej książki Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza.

Przypominamy o tym, że aby wziąć udział w spotkaniu, obowiązkowa jest rejestracja internetowa. Po spotkaniu będzie istniała możliwość nabycia książek z rabatem i autografem autora.

Wstęp wolny!

roszkowski

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Trójmorze – czy to pogrzebana wizja? Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2024, nr 238

Powiązane artykuły

21.12.2023

Nowy Napis Co Tydzień #234 / Polska literatura w Rumunii

W listopadzie przedstawiciele Instytutu Literatury – Ireneusz Staroń i Magdalena Cieśla – wzięli udział w spotkaniu promującym wydania polskiej literatury w Rumunii przy okazji Targów Książki Gaudeamus. W Bukareszcie zebrali się również polscy literaturoznawcy (prof. Zbigniew Stawrowski, prof. Włodzimierz Bolecki), tłumacze (Ioana Diaconu-Muresan, Vasile Moga) oraz rumuńscy poloniści (m.in. prof. Geambasu Constantin). Nasi reprezentanci oraz goście spotkali się z autorami książek, wydawcami, tłumaczami i studentami rumuńskimi oraz przedstawicielami Uniwersytetu Bukareszteńskiego, a także Domu Polskiego w Bukareszcie.

zdjęcie

Podczas Targów zaprezentowano następujące przekłady literatury polskiej na język rumuński:

  1. Józef Mackiewicz, Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy, tłum. Constantin Geambaşu, wyd. Casa Cărţii de Ştiinţă;  
  2. Włodzimierz Bolecki, Ptasznik z Wilna, tłum. Constantin Geambaşu,  wyd. Casa Cărţii de Ştiinţă;  
  3. Władysław Reymont, Ziemia obiecana, tłum. Constantin Geambaşu, wyd. Casa Cărţii de Ştiinţă;  
  4. Zbigniew Stawrowski, Solidarność znaczy więź, tłum. Ioana Diaconu-Mureșan, wyd. Casa Cărţii de Ştiinţă;  
  5. Constantin Geambaşu, Literatura Polska. Szkice krytyczne, wyd. Traus Arte;
  6. Krzysztof Koehler, Antologia: Porwanie Europy, Wyjście z ziemi niewoli oraz Kraj Gerazeńczyków, tłum. Constantin Geambaşu, wyd. Traus Arte;  
  7. Józef Maria Ruszar, Na ziemi i w niebie. Szkice o ziemskiej i niebieskiej ojczyźnie Jana Polkowskiego, tłum. Constantin Geambaşu, wyd. Tracus Arte

A także zapowiedź wydania w grudniu 2023 książki: Brigitte Gautier, La poésie contre le chaos. Une biographie de Zbigniew Herbert, tłum. Vasile Moga, wyd. Tracus Arte.  

zdjęcie

Dwie książki Instytutu Literatury znajdują się w TOP 10 najlepiej sprzedających się książek wydawnictwa Casa Cărţii de Ştiinţă, a przekłady polskiej literatury – oraz spotkania z jej autorami i tłumaczami – cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Polska literatura w Rumunii, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 234
07.12.2023

Nowy Napis Co Tydzień #232 / Gala wręczenia nagrody Patriota Roku

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”. Kto nim zostanie tym razem? Organizatorzy oczywiście trzymają to w tajemnicy do ostatniej chwili; laureat zostanie ujawniony dopiero podczas wręczania, czyli w sobotę 9 grudnia w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie (od godz. 16:30) przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27. Przewodniczącym jury, które przyznaje nagrodę, jest prof. Andrzej Nowak.

Współorganizatorem imprezy jest Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Krakowie na czele z prof. Bogusławem Dopartem.

Program wykładów (od godz. 17.00):

  • Prof. Przemysław Czarnek, Co to znaczy konserwatysta w XXI w.
  • Red. Czesław Ryszka, Do kogo po ratunek
  • Janusz Szewczak, Coraz brzydszy świat
  • Wręczenie statuetki Patriota Roku 2023
  • Laudacja – ks. prof. Janusz Królikowski
  • Prof. Wojciech Polak, Skutki stanu wojennego po 40 latach
  • Prof. Andrzej Nowak, Źródła zdrady polskości


Wstęp wolny!

trf
 

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Gala wręczenia nagrody Patriota Roku, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 232

Powiązane artykuły

30.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #231 / Spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem, które odbędzie się 2 grudnia 2023 r. (sobota) o godzinie 16:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.

W albumie Polska. Dwanaście wieków Polska ukazana została  od czasów najdawniejszych do najnowszych. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska. Wraz z autorami tej książki wędrujemy przez nasze przebogate dzieje, zapoznajemy się z rodzimą historią, kulturą i sztuką – jest z czego być dumnym! Wędrówka ta szybko okazuje się wielką przyjemnością, bowiem fotografie Adama Bujaka, starannie dobrane, zachwycają swą urodą. Artysta szukał nieraz ujęć niezwykłych, starając się dorównać dawnym mistrzom architektury i sztuki, których dzieła uchwycił w swoim obiektywie.

Autor zdjęć, który wielokrotnie zjeździł Polskę wszerz i wzdłuż, zdecydował się sfotografować również obiekty mało znane, a jakże piękne i cenne. Dzięki temu dokonujemy prawdziwych odkryć. Obok Wawelu, dawnych katedr, Łazienek Królewskich czy innych wspaniałych, popularnych zamków lub świątyń spotykamy np. mały kościółek w Dziekanowicach z romańskim prezbiterium z XI w. czy ufundowany jeszcze przez Kazimierza Wielkiego kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łapczycy. Zaglądamy do wspaniale przyozdobionych chat ludowych w Zalipiu lub do XII-wiecznych kopalń soli w Bochni i Wieliczce. Patrzymy ponadto na najwyższy drapacz chmur w Unii Europejskiej, wybudowany w Warszawie zaledwie parę lat temu. W albumie jest aż 600 zdjęć, a co jedno, to ciekawsze.

Adam Bujak – urodził się w 1942 roku w Krakowie. Jest światowej sławy artystą fotografikiem, autorem ponad 130 albumów, mistrzem nastrojowej, mistycznej fotografii. Jak nikt inny potrafi malować światłem i ukazywać piękno dzieł sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, renomowanego Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego Wielkiej Brytanii, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii, a także laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród, m.in. Civitas Christiana, Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta oraz nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003” przyznanej w 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Jego albumy były wielokrotnie honorowane tytułem najpiękniejszej Książki Roku. Wiele z nich poświęconych jest osobie Ojca Świętego Jana Pawła II, którego posługiwanie duszpasterskie Adam Bujak z wielkim oddaniem dokumentował od 1963 r.

Aby wziąć udział w spotkaniu, obowiązkowa jest rejestracja przez stronę https://agerecontra.pl/. Rezerwacja jest ważna do 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem autora. Wstęp wolny!

bujak

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 231

Powiązane artykuły

30.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #231 / Wieczór autorski wydawnictwa Biały Kruk w Warszawie

Wydawnictwo Biały Kruk ma zaprasza 2 grudnia 2023 r. o godzinie 18:00 do Auli św. Jana Pawła II Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie na wyjątkowe wydarzenie połączone z uroczystą prezentacją najnowszych książek Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym ks. prof. Waldemara Chrostowskiego oraz Piękno zdeptane, kult brzydoty Janusza Szewczaka.

Wystąpienia:

Prof. Wojciech Polak 

Odpowiedzialność za Polskę. Naród i elity

Janusz Szewczak 

Rezygnacja ze zdobyczy kultury i cywilizacji

Ks. prof. Waldemar Chrostowski 

Co z synodalnością?

Ks. Roman Szpakowski 

Książka jako narzędzie walki o wartości chrześcijańskie

 

Część artystyczna:

Jerzy Zelnik 

W blasku Norwida – recytacje

Po spotkaniu możliwość zakupienia książek w promocyjnej cenie oraz uzyskania dedykacji i autografu od Autorów. Do każdej zakupionej książki elegancki, dużoformatowy kalendarz na rok 2024 gratis.

Wstęp wolny!

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym ks. prof. Waldemara Chrostowskiego – Dowiedz się, jak można odnaleźć fundamenty wiary i zastosować je w codziennym życiu. Autor ostrzega przed relatywizacją spojrzenia na Kościół i promuje budowanie wspólnoty oraz wzmacnianie wartości chrześcijańskich, prowadząc nas przez wieki chrześcijańskiej historii.

Piękno zdeptane, kult brzydoty Janusza Szewczaka – Analiza kryzysu zachodniej cywilizacji, zwracająca uwagę na narastający kult brzydoty i ordynarności w sztuce, mediach oraz życiu codziennym. Autor uważa, że konieczny jest powrót do adoracji piękna i szlachetności, aby przeciwdziałać temu zagrożeniu.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Wieczór autorski wydawnictwa Biały Kruk w Warszawie, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 231

Powiązane artykuły

30.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #231 / Wydawnictwo Biały Kruk na XXXI Targach Książki Historycznej w Warszawie

Zapraszamy na stoisko wydawnictwa Biały Kruk podczas XXXI Targów Książki Historycznej! Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie otwierają swe bramy od 30 listopada do 3 grudnia, oferując niezrównane bogactwo literatury historycznej.

Spotkania autorskie na stoisku nr 49/50 krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk to okazja do bezpośrednich rozmów z autorami:

2 grudnia (sobota):

12:00 – 14:00: Adam Bujak

12:00 – 14:00: prof. Wojciech Polak

14:00 – 16:30: prof. Andrzej Nowak

3 grudnia (niedziela):

11:00 – 12:00: Janusz Szewczak

12:00 – 14:00: ks. prof. Waldemar Chrostowski

14:00 – 15:00: ks. prof. Józef Naumowicz

14:30 – 16:00: prof. Wojciech Roszkowski

XXXI Targi Książki Historycznej 2023 to nie tylko szansa na poszerzenie wiedzy historycznej, ale i okazja do zakupu wyjątkowych publikacji. W poprzednich edycjach udział wzięło blisko 180 wydawnictw z Polski i nie tylko oraz ponad 200 autorów. Wierzymy, że i tym razem będzie to niezapomniane doświadczenie dla wszystkich pasjonatów historii.

Na czytelników czekają duże rabaty oraz bogata oferta tytułów, w tym premierowy szósty tom monumentalnej serii „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka!

„Dzieje Polski. Tom 6. Potop i ogień” Głęboka podróż przez burzliwe lata, w których Rzeczpospolita szlachecka zmierza ku swojemu przeznaczeniu. W trakcie tych wydarzeń, odchodząc od dawnych ideałów, kraj staje się areną walki o władzę, a jego osłabienie staje się pożywką dla sąsiadów. Zmiany polityczne, degeneracja szlachty, a nawet krwawa wojna domowa – to wszystko rysuje obraz narastającej niestabilności. Jednak w mroku tych wydarzeń pojawi się postać Jana Sobieskiego, który stanowi iskrę nadziei dla kraju w tych trudnych czasach.

kruk

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Wydawnictwo Biały Kruk na XXXI Targach Książki Historycznej w Warszawie, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 231

Powiązane artykuły

16.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #229 / Spotkanie autorskie wokół książki „Fuga i rap. O poezji Krzysztofa Koehlera z lat 1986–1998”

16 listopada (czwartek) o godz. 18.00 w Salonie Literackim Instytutu Literatury (ul. Smoleńsk 20/12) odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone publikacji Fuga i rap. O poezji Krzysztofa Koehlera z lat 1986–1998  autorstwa Ireneusza Staronia. Spotkanie z autorem poprowadzi Artur Grabowski.

Serdecznie zapraszamy!

staroń

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Spotkanie autorskie wokół książki „Fuga i rap. O poezji Krzysztofa Koehlera z lat 1986–1998”, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 229

Powiązane artykuły

02.11.2023

Nowy Napis Co Tydzień #227 / Nowy Gramofon #68 – Targi Książki w Krakowie

52 tysiące czytelniczek i czytelników małych i dużych odwiedziło w ubiegły weekend 26. Targi Książki. Instytut Literatury miał podczas wydarzenia własne stoisko, ale wyściubiliśmy nos dalej i sprawdziliśmy: co czytacie i czy warto stać trzy godziny w kolejce po autograf ulubionego autora. Zbadaliśmy świat polskich self-publisherów i zastanawialiśmy się, czy to przyszłość rodzimego rynku wydawniczego. A teraz i Was zapraszamy w podróż po Wiśle oraz Dunaju, a także Bratysławie, Wiedniu czy Lwowie, czyli przestrzeniach EXPO Kraków wraz z mikrofonem Nowego Gramofonu.

Wszystkie odcinki Nowego Gramofonu są dostępne na naszym profilu w Spotify oraz na YouTubie.

Jeśli kopiujesz fragment, wklej poniższy tekst:
Źródło tekstu: Redakcja NNCT, Nowy Gramofon #68 – Targi Książki w Krakowie, „Nowy Napis Co Tydzień”, 2023, nr 227

Powiązane artykuły

Loading...