Czytelnia / Barbara Maria Rustecka
Barbara Maria Rustecka (ur. 22 czerwca 1947 roku w Warszawie) − poetka i pisarka, twórczyni bajek i dramatów, psycholog terapeuta. Autorka 21 książek.
Ukończyła psychologię na Wydziale Filozoficznym ATK. Była asystentką twórcy teorii dezintegracji pozytywnej i poety prof. Kazimierza Dąbrowskiego i pracowała z profesorem aż do jego śmierci w założonym przez niego Ośrodku Higieny Psychicznej dla Ludzi Zdrowych. Następnie związała się z Ruchem Psychologii Zorientowanej na Proces doktora Arnolda Mindella i przez kilka lat pracowała w Ośrodku Terapeutycznym jego imienia. Wypracowała własne metody terapeutyczne, prowadziła ćwiczenia dla studentów III roku Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego. Przez 10 lat prowadziła wykłady, warsztaty terapeutyczne, interpersonalne, treningi twórczości i kreatywności na Akademii Psychologii Integracyjnej w Warszawie i w oddziałach w Gdańsku i w Białymstoku.
Zadebiutowała literacko wyróżnieniem w Konkursie Poetyckim na Debiut Roku 1970 organizowanym przez Forum Poetów Hybrydy. Z tym ugrupowaniem związała się na wiele lat, następnie była członkinią Konfederacji Nowego Romantyzmu.
Jej debiutem książkowym była Łaska Niepokoju wydana pod nazwiskiem Barbara Pudełkiewicz przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1981 roku. Od roku 1992 członkini Oddziału Warszawskiego Związku Literatów
Publikowała m.in.: w „Poezji”, „Poezji dzisiaj”, „Nowym Wyrazie”, „Argumentach”, „Ziarnach”, w „Razem” prowadziła rubrykę „Życie przed sobą” jako Mada. Utwory autorki znajdują się w kilkudziesięciu antologiach poezji m.in.: Comtemporary Rite of Poland (Dreammee Little City 2005) − wiersze przetłumaczone na język angielski, Poezja Polska. Antologia 1000-lecia (Wydawnictwo IBiS 2002) Romantycy. Antologia wierszy poetów warszawskich uczestników ruchu Nowego Romantyzmu (Wydawnictwo IBiS 1998) oraz wielu innych.
Tomiki poezji:
- Erotyki bez winy, wstydu i żalu pod nazwiskiem Barbara Bartosiewicz (Iskry 1986)
- Hominen Quero (Oficyna Wydawnicza Sangia 1989)
- Szukam człowieka (Oficyna Wydawnicza Sangia 1990)
- To co niemożliwe (ZLP 1994)
- Nie żałuję, że nie mogę żałować (Akme 2000)
- Pięć sezonów intymności pod nazwiskiem Barbara Maria Rustecka (Akme 2016)
- Czego nie chcesz chcieć (MAWART Marek Włodak 2016)
- Trzasnąć drzwiami (Książki Które Pomagają Żyć 2019)
Proza:
- Spotkajmy się na Mont Martre pod pseudonimem Jacqueline Lecardeur (Nuit Magique 1990)
- Nocna Pani pod nazwiskiem Barbara Wągiel (Nuit Magique 2012)
- Kobieta, która straciła pamięć pod nazwiskiem Barbara Wągiel (Nuit Magique 2012)
- Nie jesteś gorsza pod nazwiskiem Barbara Wągiel (Nuit Magique 2013)
- Nie daj się krzywdzić pod nazwiskiem Barbara Wągiel (Nuit Magique 2014)
- Nic w życiu nie musisz pod nazwiskiem Barbara Maria Rustecka (Książki Które Pomagają Żyć 2018)
Sztuki teatralne (wydane przez Oficynę Wydawniczą Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich):
- Przeklęta parafia (2013)
- Ludzie z martwymi twarzami (2016)
- Kiedy będziesz blisko (2016)
- W wariatkowie (2017)
Bajki:
- Bajka o mądrym wężu i małej sierotce pod nazwiskiem Barbara Bartosiewicz (Nuit Magique 1997)
- Bajka o porzuconym chłopcu, sprytnym piesku i kotce o złotym sercu pod nazwiskiem Barbara Maria Rustecka (Książki Które Pomagają Żyć 2017)
- Jak dobra Jagusia kotka uratowała (Almanach Współczesnej Bajki Polskiej 2015)
Wybrane nagrody:
- Nagroda I stopnia za poezję miłosną XXVII Warszawskiej Jesieni Poezji z okazji Światowych Dni Poezji (2007)
- Wyróżnienie za oryginalną niekonwencjonalną twórczość własną podczas Światowych Dni Literatury i Poezji pod patronatem UNESCO (Warszawa 2015)
- II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o Ludzką Twarz Człowieka (Krośnice 2015). Największą nagrodą dla Barbary Rusteckiej było to, że podczas prezentacji wierszy sześć osób płakało, o czym ją poinformowało podczas składania gratulacji.
- III Nagroda w Ogólnopolskim i Polonijnym Konkursie Poetyckim im. Leopolda Staffa (Skarżysko-Kamienna 2018)
- I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Teofila Lenartowicza (Warszawa 2018)
- III Nagroda w Konkursie Poetyckim Patriotycznym A nad nami Biało-Czerwona (Głogów 2018)
- Nagroda Specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Ignacego Kraszewskiego − pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Biała Podlaska
- I Nagroda w konkursie o Laur Posła Prawdy za pracę pt. „Notatki ze starego strychu” zorganizowanym przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie (2020)
- Nagroda Specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Siedem Grzechów Głównych zorganizowanym przez Pałac Kultury w Zagłębiu (2020)
Twórczość
- Liryka