Z ostatniej chwili
30.11.2023![231]()
![kw 18]()
Czytaj całość![Egzotyczny różowy kwiat wśród zieleni]()
![Abstrakcyjne liście]()
![Beżowe niebo z białą chmurą]()
![grafika]()
![okładka książki]()
Słuchaj![okładka ksiązki]()
![okładka książki]()
![Okładka książki]()
![kobiety podpisujące dokumenty]()
![tk]()
![kuj]()
Nowy Napis Co Tydzień #231



Mitologizacja. Mityzacja. Fenomenologia pamięci i obrazowania u Maxa Blechera i Brunona Schulza
„Ja” patrzącego niejako oddziela się od własnego bycia i, nie zmieniając swego realnego położenia, patrzy na swoje odbicie niejako z punktu widzenia osoby trzeciej. Co więcej, dzieje się to jednocześnie. W świecie przedstawionym bohater nadal stoi przed witryną sklepową, zaś rozpoznanie następuje jakby w tytułowej „bliskiej nierzeczywistości”. Zdarzenie owo to praca literacka właśnie.





Nowy Gramofon #72 – Niezłomny poeta i „wujek Zbyszek”. Część III
Zapraszamy do wysłuchania trzeciej części rozmowy z p. Beatą Lechnio – siostrzenicą i opiekunką spuścizny literackiej Zbigniewa Herberta. W ostatniej już audycji posłuchamy dalszej opowieści o więziach rodzinnych, przywiązaniu do tradycji i wartości, ale również dogłębnej znajomości cierpienia.





Polecane





Nowy Gramofon #37 – „Wojna i pokój” naszych kresów
Czesław Miłosz uznawał ją za „nieporównany rysunek obyczajów”, doskonalszy od „Chłopów”. Józef Czapski stawiał obok „Pana Tadeusza”. W nowym odcinku rozmawiają o niej specjaliści od twórczości pisarza – dr Paulina Subocz-Białek i dr Ireneusz Staroń.

Piękny amerykański umysł
Pisarstwo Wallace’a jest przede wszystkim wywołującym dyskomfort przypomnieniem, że życie w warunkach późnej nowoczesności to (cytując kolejnego klasyka literatury amerykańskiej) niepewny bój, w którym przeciwnikiem jest złudne poczucie przyjemności, dystrakcja, wszechwładna i wszechobecna ironia oraz uzależnienie od dopaminowych skoków.


Krótka historia mojej kolekcji
Tak, różne były „sposoby”, znane zapewne wcześniej, a stosowane również i teraz. Jedno jest pewne, czułem się wówczas oryginalnym, „jedynym na świecie” kolekcjonerem plakatów. Wcale też nie odczuwałem potrzeby szukania kontaktu z podobnymi pasjonatami, o których istnieniu nie miałem, bo i skąd, bladego pojęcia.
Oprawa pewnych treści. Naturalne środowisko plakatu
„Gdzie można zobaczyć dobry plakat?” – pyta Marcin Giżycki w tekście „Mit plakatu“. Mając w pamięci dokonania odmienianej przez wszystkie przypadki „polskiej szkoły plakatu”, nasuwa się odpowiedź – na ulicy, w przestrzeni miasta – przecież to dla plakatu środowisko naturalne. Jednak nie. Współcześnie dobry plakat można znaleźć w galerii [...], muzeum, u sprzedawców-pasjonatów, kolekcjonujących niełatwe do archiwizacji (bo drukowane zazwyczaj na słabej jakości papierze) plakaty powstałe w Polsce w latach 60., 70. ubiegłego stulecia, albo w internecie.